شهرستان بیله‌سوار

این شهرستان در شمال استان و در فاصله ۱۷۵ کیلومتری شمال‌شرق اردبیل در قسمت وسیعی از جلگه حاصل‌خیز مغان قرار گرفته است، ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۹۰ متر و آب و هوای آن در تابستان گرم و در سایر فصول سال معتدل است. بیله‌سوار ۱۹۴۵ کیلومترمربع وسعت و ۵۱۴۰۴ نفر جمعیت دارد و به سبب ارتفاع کم از سطح دریا و مقدار بارندگی نسبتاً خوب و خاک حاصلخیز از عمده‌ترین مناطق کشاورزی کشور محسوب می‌شود. شهرستان بیله‌سوار به دلیل مرز مشترک زمینی با جمهوری آذربایجان و داشتن گمرک و پایانه مرزی، کریدور اصلی ورود اتباع جمهوری آذربایجان به ایران بوده و نقش مهمی در توسعه گردشگری خارجی استان دارد. این منطقه همچنین دارای مرغوبترین نوع مرتع برای اتراق قسمتی از ۳۲ طایفه ایل شاهسون است.

جاذبه‌های تاریخی:

کاروانسرای شاه عباسی در منطقه شورگل خروسلو، مزار شهدای گمنام شهریور ۱۳۲۰، تپه ایلانجیغ در روستای دمیرچی، قیز قلعه‌سی مربوط به دوره اشکانی و ساسانی در بخش مرکزی و مدرسه تاریخی امام خمینی (ره)

جاذبه‌های طبیعی:

شکارگاه کوه‌های خروسلو، کشتزارهای زیبای دانه‌های روغنی و غلات، پارک جنگلی (تپه نرگس)، دریاچه شورگل، جنگل‌های شرکت پارس، طبیعت گولی بلاغ، سواحل رود ارس و بالهارود