شهرستان مشگین‌شهر

مشگین‌شهر با جمعیتی بالغ بر ۱۸۰ هزارنفر در ۹۰ کیلومتری شهر اردبیل و در قسمت شمال کوه سبلان قرار گرفته است، این شهرستان با مساحت ۳۸۲۵ کیلومتر مربع و در ارتفاع ۱۴۵۰ متری از سطح دریا از جنوب با سراب، از شمال با گرمی، از غرب با اهر و از شرق با اردبیل و از طرف شمال شرقی با کشور جمهوری آذربایجان هم مرز است.

کوه سبلان از مسیر موئیل در ۱۶ کیلومتری و از مسیر لاهرود در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین‌شهر واقع شده است. سلسله کوه‌های سبلان ۳ قله معروف دارد: قله بزرگتر به سلطان ساوالان مشهور است و ۴۸۱۱ متر ارتفاع دارد و دو قله دیگر آن هرم و کسری نام دارند. در قله اصلی سبلان دریاچه زیبا و شگفت‌انگیزی با آب زلال چشم‌نوازی می‌کند.

جاذبه‌های تاریخی:

از نظر تاریخی مشگین‌شهر با داشتن بیش از ۲۵۰ محوطه تاریخی، باستانی و اماکن متبرکه ثبت شده یکی از شهرستان‌های تاریخی استان اردبیل است. پایگاه ملی محوطه تاریخی شهریری، بقعه شیخ حیدر، قلعه قهقهه، کهنه قلعه، غارهای تاریخی دست کند بنه‌لر، قلعه‌های تاریخی اُنار و دیو، کاروانسرای قانلی بولاغ، مقبره سید سلیمان، قلعه ارشق، امام‌زاده سید ابراهیم، قلعه بربر و ده‌ها اثر تاریخی دیگر در این شهرستان وجود دارد.