شهرستان نمین

شهرستان نمین با مساحت ۱۱۰۰ کیلومتر مربع و بیش از ۶۰ هزار نفر جمعیت در شرق استان اردبیل با فاصله ۲۵ کیلومتری از مرکز استان و در منطقه مرزی جمهوری آذربایجان واقع شده است. این شهرستان در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و آب و هوای معتدل با رطوبت و نم نسبتاً خوب متاثر از دریای خزر در این شهرستان محیطی سرسبز فراهم آورده است.

جاذبه‌های تاریخی :

این شهرستان از مراکز مهم تمدنی در دوره‌های قبل از اسلام و دوره اسلامی بوده است. اولین کاوش‌های باستان‌شناسی در عصر قاجار به سرپرستی برادران دمرگان فرانسوی در این منطقه منجر به شناسایی آثار و بقایای تمدن عصر مفرغ و آهن در حوضه رودخانه چای قوشان شده است.

افزون بر آثار مذکور، بقایای دوره اسلامی این شهرستان مشتمل بر خانه تاریخی میرکاظم خان صارم‌السلطنه که امروزه به عنوان موزه نمین استفاده می‌شود، مسجد جامع نمین، مسجد سرهنگ واقع در خیابان طالقانی، حمام محمدیان واقع در خیابان بهشتی، مقبره پیر بدرالدین نمینی، بقعه پیرلنگ ننه کران، حمام‌های تاریخی روستاهای حور، سولا، ننه کران و خانقاه سفلی، پل تاریخی نوجه ده، پل تاریخی سولا، بقعه متبرکه سید بابا خرم در عنبران، بقعه بابا روشن در خشه حیران از جاذبه‌های تاریخی این شهرستان هستند.

جاذبه‌های طبیعی:

منطقه نمونه گردشگری جنگل فندقلو، آب گرم چشمه‌سویی، گرمه چشمه، چشم‌انداز طبیعی جنگلی کوه سنگر، سایت پرورش و تکثیر مارال در جنگل فندقلو، جاده کوهستانی و جنگلی حیران، پیکره سنگی بابا داوود در عنبران، منطقه سرسبز و جنگلی شغال دره (شغالا دره) با آثار به جا مانده از شیندان قلعه‌سی، منطقه نمونه گردشگری آلا دیزگه، دریاچه جنگلی سوها، سد سربند، سد سقزچی، رودخانه نمین چایی

جاذبه‌های انسان‌ساخت:

پیست اسکی روی چمن فندقلو، مجتمع تفریحی و توریستی و اقامتی تله کابین حیران و فندقلو، پارک گل‌های بابونه

صنایع دستی:

شهرستان نمین دارای نمایشگاه دائمی و فروشگاه صنایع دستی در نمین و عنبران بوده و صنایع دستی آن از شهرت کشوری و جهانی برخوردار است. عنبران به عنوان شهر ملی گلیم ثبت شده است و علاوه بر آن جاجیم بافی، مسند بافی، قالی بافی، ورنی بافی، مینا کاری و چرم‌دوزی از صنایع دستی این شهرستان به شمار می‌روند.

سوغاتی:

صنایع‌دستی از جمله گلیم، غذاهای سنتی، محصولات درختی و گیاهان دارویی

مراکز اقامتی:

دو هتل، دو اقامتگاه بومگری و تعدادی خانه مسافر از جمله مراکز اقامتی شهرستان نمین هستند. همچنین این شهرستان ۳ مرکز پذیرایی بین‌راهی هم دارد.