شهرستان پارس‌آباد

این شهرستان در شمال استان اردبیل و با فاصله ۲۳۳ کیلومتری از مرکز استان در دشت مغان و در ارتفاع ۴۰-۲۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. شهرستان پارس‌آباد که قطب کشاورزی استان محسوب می‌شود حدود ۶۰ کیلومتر مرز آبی (به واسطه رود ارس) و ۲۵ کیلومتر مرز زمینی با جمهوری آذربایجان دارد. آب و هوای این شهرستان در تابستان گرم و در زمستان و سایر فصول معتدل و خنک است.

دو رود مهم و پرآب آن ارس و قره سو (دره رود) در اقتصاد و کشاورزی منطقه اعتبار خاص داشته و از شریان‌های حیاتی استان به شمار می‌روند.

 

جاذبه‌های تاریخی:

قلعه اولتان (اولتان قالاسی) یا شهر تاریخی اولتان به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای تاریخی کشف شده از جاذبه‌های اصلی شهرستان پارس‌آباد به شمار می‌رود. اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل درصدد تبدیل این محوطه تاریخی به پایگاه ملی است.

جاذبه‌های طبیعی:

منطقه نمونه گردشگری دریاچه شهید غفاری مجتمع کشت و صنعت مغان، سد میل مغان، منطقه نمونه گردشگری تالاب توپراق کندی، رود ارس، دره رود، باغات میوه مجتمع کشت و صنعت مغان، روستای هدف گردشگری اولتان، چهل پله، تالاب دوست کندی، روستای گردشگری پیر ایوانلو در کنار رود ارس با جنگل های بکر و طبیعی تعدادی از جاذبه‌های طبیعی شهرستان پارس‌آباد هستند.