کوچ نشینی یک حیات بشری است که پس از یک جا نشینی پدید آمده است و قدمت آن به ۱۲ هزار سال پیش برمی گردد وتاریخچه عشایر شاهسون به طوایف و ترکمنان وابسته به ترک های غز که از گذشته های دور در نواحی شرق دریای خزر زندگی چادر نشینی داشته اند ارتباط پیدا می کند که در حدود  ۱۰۰۰سال قبل به خراسان عزیمت و پس از شورش و طغیان بر علیه محمد غزنوی به دشت ها و دامنه های کوه سبلان رهسپار و برخی در اردبیل و عده ای در دشت مغان به زندگی مشغول شده ا ند و از همین زمان زبان ترکی بین اهالی و ساکنین آذربایجان رواج یافته که امروز آنرا زبان آذری می نامند.

جمعیت 

جمعیت عشایر استان از دو ایل بزرگ بنام ایل شاهسون با۴/۹۳ درصد وایل قره داغ با۵/۱ درصد جمعیت و دو طایفه مستقل شاطرانلو با ۸/۳ درصد و طایفه مستقل فولادلو با ۳/۱ درصد تشکیل شده است. این تعداد عشایر در ۵۷۲ قشلاق، ۷زیست بوم، ۲۲ کانون توسعه و ۱۵۲۷ اوبه زندگی می کنند و در مجموع عشایر استان از ۴۵ طایفه تشکیل شده است.عشایر شاهسون ۶ درصد جمعیت استان و در کل ۶/۵ درصد جمعیت عشایری کشور را تشکیل می دهد.
وضعیت اقتصادی عشایر شاهسون:
دشت حاصل خیز مغان در جلگه گسترده اردبیل و  متاثر از آب و هوا و شرایط اقلیمی کوه سبلان از پر محصول ترین نقاط کشور بوده و عشایر شاهسون را در منطقه قشلاقی عشایر در فصول پاییز و زمستان، به عبارتی” دوره قشلاقی”  به خود اختصاص داده است کوچ یکی از ضروریات لازم زندگی عشایر است که به دو صورت شامل کوچ عمودی و کوچ افقی است که در استان اردبیل از نوع عمودی بوده و از کمترین ارتفاع(۵ متر از سطح دریا) شروع، و تا ارتفاع ۴۵۰۰ متری ادامه داشته و طول این کوچ به بیش از ۴۰۰ کیلو متر ادامه پیدا می کند که شامل کوچ بهاره و کوچ پاییز است. کوچ بهاره معمولا بر اساس عرف و عادت محلی از ۴۵ روز بعد از عید شروع و به مدت ۱۵ الی ۲۰ روز طول می کشد و کوچ پاییز که از اواسط یا اواخر شهریور ماه شروع و به مدت ۴۰ الی ۴۵ روز طول می کشد. البته  ذکر این نکته ضروری است که زمان شروع کوچ بهاره و پاییزه و مدت اطراق در مراتع میانبند تابع شرایط اقلیمی و آب و هوایی است که این امر می تواند مدت کوچ را اندکی تغییر دهد.
تاریخچه عشایر شاهسون
شاهسون ها  گروه هایی از طوایف ترک ایران هستند که از سوی شاه عباس اول سازماندهی شده اند تا موقعیت طوایف ترک قزلباش را احراز کنند.
نادر شاه افشار برخی از این طوایف را تحت رهبری فردی به نام بدرخان از طایفه ساریخان بیگلو متحد کرد.
در قرن هیجدهم در اثر رقابت داخلی در خانواده بدر خان شاهسون به دو کنفدراسیون تقسیم شد که از آن زمان به بعد به نام شاهسون های اردبیل و مشگین شهر نامیده می شوند.
در اوایل قرن نوزدهم میلادی هر کدام از کنفدراسیون های دو گانه که اِل خوانده می شد به وسیله یکی از اعقاب بدرخان با لقب اِل بیگی رهبری می شد.